TEMATİK SPOR LİSELERİ
15.06.2017

 

Tematik spor liseleri açılıyor

Spor liselerinin olimpik branşlarda yapılandırılması, olimpik sporlarda branşlaşmaya gidilerek uluslararası spor camiasında Türkiye’yi temsil edecek sporcuların yetiştirilmesi amacıyla spor liselerinin 8 tanesi "Tematik Spor Lisesi" olarak açılacak.

Spor liselerinin olimpik branşlarda yapılandırılması çalışmaları kapsamında, tematik spor liselerinin sayısının artırılması ve olimpik sporlarda branşlaşmaya gidilerek uluslararası spor camiasında Türkiye’yi temsil edecek sporcuların yetiştirilmesine yönelik toplantı, Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk’ün başkanlığında Başkent Öğretmenevinde gerçekleştirildi.

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı 67 spor lisesi bulunurken Türkiye Futbol Federasyonu Meral-Celal Aras Spor Lisesi ve Ankara TVF Spor Lisesi ilk tematik spor lisesi olarak açılmıştı. Bu sayının artırılması amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında Nisan 2016 tarihinde imzalanan iş birliği protokolüne göre tematik spor liselerinin sayısının artırılması ve spor liselerinin bazı spor branşlarında uzmanlaşmayı mümkün kılacak şekilde yapılandırılması öngörüldü.

Bu kapsamda yapılan toplantıda 8 ildeki spor lisesi, tematik spor lisesi olarak belirlendi. Belirlenen okullarda 2017-2018 eğitim ve öğretim yılından itibaren branşlaşmaya uygun öğrenci alınması planlandı.

Buna göre, Curling branşında Erzurum Aziziye Spor Lisesi öğrenci alacak olup;

Sınavla ilgili bilgi ve gerekli belgeler için Erzurum Spor Lisesi’nin resmi internet sitesi ziyaret edilebilir veya,

http://erzurumsporlisesi.meb.k12.tr/icerikler/erzurum-tematik-kis-sporlari-lisesi_3403353.htm

http://erzurumsporlisesi.meb.k12.tr/icerikler/2017-2018-egitim-ogretim-yili-ozel-yetenek-sinavi-kilavuzu_3373889.html

linklerine tıklayarak bilgi alınabilir.

 

    Branşlar